Disleksi , Otizm, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite – İzmir

Top
Uzm. Cansu Kançeşme Özel Eğitim Uzmanı

Uzm. Cansu Kançeşme

Özel Eğitim Uzmanı

Uzm. Cansu Kançeşme | Özel Eğitim Uzmanı

2002 yılında SEV İlköğretim Okulu’nu, 2006 yılında Avni Akyol Lisesi’ni bitirdi. 2006-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde okuduktan sonra 2008 yılında kariyerini öğretmenlik alanında devam ettirme kararı ile İzmir’e dönerek Dokuz Eylül Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği Bölümü’nde okudu. 2010-2011 öğretim yılı için Fransa’da Université de Rouen’da eğitim gördükten sonra 2012 yılında bölümden mezun oldu.

Eş zamanlı olarak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Spor Yönetimi Programı’ndan mezun olduktan sonra aynı fakültede Sosyoloji Bölümü’nde de eğitim almaya devam etmekte.

2012 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde Yüksek Lisans Programına başladı. Bilimsel hazırlık dönemini tamamladıktan sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi Özel Eğitim Anabilim Dalı’nda eğitimine devam etti. “Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrencilere Sayıların İngilizce Yazımının Öğretiminde Eşzamanlı İpucu ile Kapat-Kopyala-Karşılaştır Öğretim Yöntemlerinin Karşılaştırılması” başlıklı tezi ile 2015 yılında uzmanlık derecesi ile yüksek lisanstan mezun oldu.

Mezuniyetinin hemen ardından Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Anabilim Dalı Doktora Programına birincilikle kabul edildi, eğitimi hala devam etmekte.

– BEP Danışmalık 2016 Kurucu ortaklığı

– Akademi Disleksi Rehabilitasyon Merkezi 2014 – 2016 Özel Eğitim Uzmanı

– Anadolu Otizm Vakfı 2013 ArGe Proje geliştirme ve Eğitim Danışmaları Asistanlığı

– Uzay Kampı Türkiye 2011 – 2012 Eğitimci

– Neşeli Saatler Anaokulu 2011 – 2012 Fransızca Öğretmenliği

– FIBA Dünya Şampiyonası 2010

– Dokuz Eylül Üniversitesi 2008 – 2012 Dans Eğitmenliği

– 24. Özel Eğitim Kongresi

– KONEF (2014) – Uzaktan Eğitim ile Dil ve Konuşma Etkinlikleri Eğitim Programı

– 23. Özel Eğitim Kongresi

– Anadolu Otizm Vakfı – Sosyal Beceri Öğretimi / Fırsat Öğretimi / Replikli Öğretim / Etkinlik Çizelgesi Kullanma / Pekiştirme Sistemlerinin Planlanması / İpucu Sunma Geri Çekme / Ayrık Denemelerle Öğretim / Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Hazırlama / Bedene Yakın Enstrümanlar ve Orff Yaklaşımı / Beden Perküsyonu / Otizm ve Konuşma Becerileri / Otizm ve Ergenlik / İş Yerinde Profesyonel İlişkiler Geliştirme – 2013

– İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü & Ulusal Down Sendromu Derneği – İyilik Polisleri Projesi – Prof. Dr. Sunay YILDIRIM DOĞRU & Yrd. Doç. Dr. Deniz TEKİN ERSAN – Özel Eğitim – Down Sendromu – Nisan 2013

– ÖZDER – Engellilerde Cinsel Gelişim ve Cinsiyet Eğitimi – Kasım 2012

– Aydın Söke Kıryarlar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi – Prof. Dr. Sunay YILDIM DOĞRU – Özel Eğitimde Ailelerin Bilinçlendirilmesi / Kaynaştırma Eğitimi – 2012

– DESEM – ABA Uzmanı Nicky Nükte ALTIKULAÇ – Uygulamalı Davranış Analizi Eğitimi 2012

– Université d’été d’Izmir – Fransız Kültür Merkezi & İzmir Fransızca Öğretmenleri Derneği (APFIZ) – Didactique du FLE – Enseigner la civilisation – Evaluation Certification / Elaborer des Referentiels de Langue – Haziran 2012

– Rotary Kulübü – Geleceğin Liderleri – Ufuk Geliştirme ve Liderlik Seminerleri – Nisan 2010

– Ege Üniversitesi & ASKO Kariyer – Public Relations and Advertising – Mart 2010

– Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları, AMSED, IAYTE – Youth in Action: Leaders For The Inclusion And Equality Of Women, Eylül 2010 Azerbaycan

– Université d’été d’Izmir – Fransız Kültür Merkezi & İzmir Fransızca Öğretmenleri Derneği (APFIZ) – Connaitre Le Cadre Européen Commun de Référence: Un Outil Pour la Création d’une Culture Didactique Partagée – Haziran 2009

– Portage Erken Çocukluk Dönemi Gelişim Ölçeği

– Özgül Öğrenme Güçlüğü Bataryası

– The Star Program Autism Support

– Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği – 2

– PECS

– ABA – Davranış Terapisi

– 24. Özel Eğitim Kongresi
* Kaynaştırma Öğretmenlerinin Bütünleştirme Yaklaşımlarıyla İlgili Düşünceleri (Poster)
* Çocuk Parkları ve Oyun Alanlarının Uzman ve Aile Görüşlerine Göre Özel Gereksinimli Çocukların İhtiyaçlarına Uygunluğunun Değerlendirilmesi (Poster)

– 23. Özel Eğitim Kongresi
* Özel Eğitim Üzerine Yapılan Proje Çalışmalarının Değerlendirilmesi (Sözlü Bildiri)
* Otizmli ve Normal Gelişim Gösteren Anne Babaların Öğrenme Stillerinin incelenmesi (Sözlü Bildiri)

– Dr. Ellen McGinnis’in Skillstreaming in Early Childhood kitabının Türkçeye çevrilmesi

– Kimberly Davis’in Adapted Physical Education For Students With Autism kitabının Türkçeye çevrilmesi

– Down Sendromu Derneği “İyilik Polisi” projesinin eğitim sürecinde Sunay Yıldırım Doğru ve Deniz Tekin Ersan ile görev alma.

– Söke Kıryarlar Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’nin düzenlediği aile ve öğretmen eğitimi sürecinde Sunay Yıldırım Doğru ile görev alma.

– Deniz Tekin Ersan ve Alev Girli’nin gerçekleştirdiği “Garip Hikayeler” testi geçerlilik güvenilirlik araştırmasında veri toplama ve veri analizi.

– Sunay Yıldırım Doğru, Deniz Tekin Ersan, Alev Girli, Burak Karabey’in gerçekleştirdiği “Çocuk EQ-SQ Anketi” geçerlilik güvenilirlik araştırmasında dil geçerliliği ve veri toplama.

– Université d’éte d’Izmir 2009 ve Université d’éte d’Izmir 2012 kongreler öncesi planlama, gelen misafirlerin ağırlama, kongreler süresince gerçekleşen tüm etkinliklerin organize etme.